Rails, jakie IDE?

Przy wyborze Ruby on Rails jako nowej technologii do stworzenia nowej aplikacji Internetowej będącą jednym z głównych elementów tego systemu, jednym z istotnych kryteriów była dostępność sensownego IDE, które potrafiłoby dobrze wspomagać tworzenie kodu.

Niektórzy uważają, że najlepiej pisać programy w notatniku lub czymś podobnym co ma maksymalnie kolorowanie składni, no cóż, szanujemy ich… Dobre IDE, przystosowane dla danego języka programowania, a najlepiej dla danej technologii (tutaj RoR) ma duże znaczenie gdy chce się tworzyć szybko i dobrze oprogramowanie.

Z obecnych na rynku narzędzi wybraliśmy NetBeans 6.1 firmy Sun Microsystems, narzędzie nie dość że jest darmowe, to w dodatku jest na tyle dobre że nie ma sensu sięgać po inne rozwiązania, a tym bardziej komercyjne. Nie dość, że ma dobre podpowiadanie kodu dla RoR, wsparcie dla szablonów ERB, arkuszy CSS, JavaScriptu i innych to jeszcze bardzo dobrze współpracuje z systemem kontroli wersji Mercurial, a jak na oprogramowanie w javie całkiem przyzwoicie działa.

Na chwilę obecna obok Eclipse, którego używamy do JAVY i Pythona, NetBeans stał sie jednym z podstawowych narzędzi naszej pracy, a patrząc na roadmap dla następnej jego wersji, wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie.

Napisano dnia: r.