Dedykowane serwery baz danych.

Wiele osób wie, że jestem zwolennikiem dedykowanych serwerów baz danych w środowiskach produkcyjnych ale nie każdy rozumie dlaczego.

Z mojego punktu widzenia, jeśli mamy środowisko produkcyjne (nie jakieś tam proste forum czy blog), dla którego baza danych jest jednym z najważniejszych elementów, musimy ją mieć wysoce dostępną (najczęściej 99% dostępność w skali roku), wydajną i bezpieczną.

Jeśli mamy dedykowany serwer bazy danych, na którym uruchamiamy silnik bazy danych, jesteśmy w stanie tak skonfigurować oprogramowanie (serwer oraz silnik bazy danych - dbms) aby uzyskać najwyższą wydajność. W przypadku gdyby dbms musiał współdzielić zasoby serwera (fizyczne oraz systemu operacyjnego), wydajność bazy danych nie dość, że byłaby daleka od optymalnej na danym sprzęcie to w dodatku nie byłaby przewidywalna (ze względu na dzielenie zasobów pomiędzy procesy, wystarczy, że jakiś proces będzie potrzebował przez chwilę dużo cykli procesora lub pamięci i już mamy kuku).

Jednym z istotnych dla wydajności baz danych podzespołów serwera jest podsystem dyskowy, a te dla baz danych są najczęściej specyficzne, nie dość że stosuje się osobne dyski (macierze) dla różnych przestrzeni danych (tabele z danymi, tabele tymczasowe) w celu zrównoleglenia operacji to często stosuje się specyficzne opcje dla systemu plików, a nawet odpowiednio dobrane systemy plików.

Między innymi ze względu na wymóg dostępności serwera bazy danych, jego aktualizacje nie są robione tak często jak dla innych serwerów, najczęściej są to tylko krytyczne aktualizacje lub ważne funkcyjne. W związku z tym wzrasta niebezpieczeństwo związane z potencjalnymi błędami oprogramowania, które musi być równoważone zwiększeniem jego ochrony przez odizolowaniem od reszty systemu/sieci.

Generalnie jest wiele powodów, dla których warto serwer bazy danych stworzyć na osobnej fizycznie maszynie, nie wyczerpałem tutaj ich wszystkich, większość tych powodów nie istnieje dla prostych baz danych ale gdy już mówimy o profesjonalnym zastosowaniu w środowiskach produkcyjnych, okazuje się, że problemów do rozwiązania jest bardzo wiele, chyba nie bez powodu bazy danych to osobna gałąź informatyki, są osobni specjaliści od projektowania i zarządzania bazami danych, a wiedza ich administratorów jest też inna niż administratorów serwerów innych usług.

Napisano dnia: r.